Dziedzictwo-tożsamość-media

Udało się wzmocnić fundamenty świątyni, gorzej z zakrystią i dachem

Podmywane przez wody podskórne fundamenty nawy głównej zabytkowego łęguckiego kościoła są już wzmocnione. Staraniem proboszcza ostródzkiej Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego księdza Wojciecha Płoszka, przy pomocy Urządu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pani Magdaleny Sznajder z urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Fundacji Turnitzmuhle Heritage Foundation – pierwszy, wstępny etap akcji ratunkowej udało się zakończyć. Fundacja musiała także ratować kościół finansując zabezpieczenie rozpadającej się zakrystii.

– Niestety, w momencie gdy zrobiliśmy fundamenty zmieniły się naprężenia i siły oddziaływujące na mury co doprowadziło do pęknięcia stropu w zakrystii – mówi ksiądz Wojciech Płoszek. – Na razie nic się nie zawaliło ale w każdej chwili może. Wystąpiliśmy o zgodę do WKZ o tymczasowe zabezpieczenie, bo całościowy remont zakrystii kosztować będzie około 80 tys. zł. Dach kościoła i zakrystii są w stanie tragicznym. Wszystkie ekspertyzy mówią jasno, że nie zostało wiele czasu. Niestety, nie posiadamy żadnej innej dokumentacji obiektu, co za tym idzie praktycznie nie możemy występować o fundusze na prace – mówi proboszcz, który co roku stara się o środki na ratowanie kościoła.

W pierwszej kolejności należy opracować kompletną dokumentację obiektu bo wtedy można nie tylko oszacować koszty całości ale składać wnioski o dofinansowanie. Wykonanie dokumentacji samego tylko dachu (projekt budowlany, wykonawczy, prac konserwatorskich) kosztuje ok. 30 tys. zł. Nowy dach to koszt minimum 350 tys zł. – Wiele można zrobić i wymyślić ale trzeba mieć na to zarówno finanse jak i ludzi. Staram się jak mogę ale sam więcej nie zrobię. Nie jestem konserwatorem, budowlańcem, ani ekspertem od dotacji – mówi ksiądz.

Pozostaje mieć tylko nadzieję, że kościół i proboszcz wytrzymają nacisk czasu do momentu, aż pojawi się perspektywa na środki finansowe mogące pomóc uratować zabytek przed ruiną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *